Tai Chi Warszawa / O mistrzu / Masaż tui na

Masaż tui na

 
1
1
 

Masaż tui na to starożytny chiński sposób leczenia; stosowano go już 2000 lat temu. Obecnie, obok starych, wypróbowanych zasad, specjaliści wprowadzają ulepszenia opierając się na naukowych osiągnięciach w dziedzinie medycyny.

Leczenie masażem tui na odbywa się bez użycia środków farmakologicznych. Jego podstawową zasadą jest przekazywanie energii z zewnątrz i pobudzanie Qi, energii własnej pacjenta, poprzez silne uciskanie określonych punktów na jego ciele (często zbieżnych z punktami akupunktury). Energia zostaje jakby wtłoczona do kości lub osłabionego narządu.

Stosowanie tradycyjnej metody tui na nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Czasami, jeżeli konieczne jest zastosowanie szczególnie silnego ucisku, może wystąpić ból w miejscach uciskanych wcześniej. Jest to jednak efekt przejściowy i w zasadzie występujący przy wszystkich masażach terapeutycznych.

W medycynie chińskiej obowiązuje powszechna zasada równoważenia Yin i Yang (czyli pary pojęć przeciwstawnych i wzajemnie się uzupełniających opisywanych często jako ciepło – zimno, wilgotne – suche, ciemne – jasne, itd.) Harmonię zapewnia jedynie właściwa proporcja każdego elementu, Organizm ludzki utrzymuje swoje funkcje życiowe dzięki energii – Qi – określanej mianem energii życiowej, która, w myśl filozofii chińskiej, nie jest jednorodna i również posiada cechy Yin i Yang. Zachwianie równowagi energetycznej w organizmie utrzymujące się przez dłuższy czas, prowadzi nieuchronnie do choroby.

 
1
1
 

Masaż tui na ma na celu uregulowanie przepływu energii, usunięcie blokad; te miejsca na naszym ciele, na których koncentruje się praca terapeuty otrzymują energię o odpowiednim ładunku. Masaż tego rodzaju może być wykonywany wyłącznie przez specjalistę, który posiada wyjątkowo silną i harmonijną własną energię wewnętrzną.

Masaż pomaga nie tylko osobom chorym, ale także osobom zdrowym, chwilo wyczerpanym pracą, zmęczonym. Trwa około pół godziny i zapewnia wzmocnienie organizmu, rozluźnia napięcia, przynosi uczucie zrelaksowania, lekkości i odrodzenie sił witalnych.

W przypadku osób szczególnie osłabionych lub bardzo wrażliwych na ból, specjalista wykonuje masaż bez dotykania pacjenta; terapeuta przekazuje wówczas energię na odległość. Jest to metoda oparta na praktyce medytacyjnej zwanej Qigong.
W mojej pracy z pacjentami opieram się na wiedzy dotyczącej tradycyjnej medycyny chińskiej, przekazanej bezpośrednio przez chińskich mistrzów oraz na wieloletnim doświadczeniu i własnych badaniach

Z punktu widzenia tradycyjnej medycyny chińskiej choroby kręgosłupa, nawet te drobne, mają wpływ na stan całego organizmu i właściwie funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych.
Prawie wszystkie zabiegi terapeutyczne, które wykonuję, koncentrują się w dużej mierze na kręgosłupie. Na przykład odpowiedni masaż kręgów szyjnych ma wpływ na stan oczu lub zatok nosowych, masaż części środkowej kręgosłupa działa na pracę serca, itd.

Masaż tradycyjną metodą tui na może w szybkim czasie skorygować nieprawidłowości kręgosłupa i, co za tym idzie, uwolnić narząd wewnętrzny od szkodliwego oddziaływania chorego kręgosłupa. Energia dostarczona podczas zabiegu zapewnia odnowę i wzmocnienie. Masaż kręgosłupa jest nie tylko związany z dolegliwościami dotyczącymi bezpośrednio bólu kręgosłupa, lecz pomaga na schorzenia w obrębie:

  • układu nerwowego
  • układu krwionośnego i serca
  • układu oddechowego
  • układu pokarmowego
  • układu moczowego i rozrodczego
  • układu ruchowego, czyli mięśni, ścięgien i kości.


BUDOWA KRĘGOSŁUPA I JEGO FUNKCJEKręgosłup jest narządem ruchu mieszczącym w swoim kanale rdzeń kręgowy otoczony trzema oponami, pomiędzy którymi krąży płyn mózgowo-rdzeniowy. Z rdzenia kręgosłupa, poprzez kanały międzykręgowe, wychodzą korzenie nerwowe.

Kręgosłup jest stale poddawany działaniu sił ściskających i rozciągających. Wraz z upływem czasu nasilają się dolegliwości związane ze zmianami zwyrodnieniowymi lub zapalnymi, co w konsekwencji prowadzi do powiększenia zwyrodnieniowego kości, obrzęku w stanach zapalnych stawów i aparatu okołostawowego, przemieszczania się kości, powstawania krwiaków, obrzęków i tym podobnych zmian. Te zmiany ograniczają fizjologiczną przestrzeń krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego, powodują ucisk na korzenie nerwowe i rdzeń kręgowy, drażnią zakończenia bólowe w aparacie stabilizującym kręgosłup i powodują odruchy przykurczu, ograniczenia ruchomości kręgosłupa, powstawanie patologicznych skrzywień, uszkodzenia korzeni nerwowych, czasem powstanie uszkodzeń rdzeniowych.

Na powstanie zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa mają wpływ takie czynniki jak ciężka praca, długotrwale wymuszona postawa, często powtarzany wysiłek podnoszenia ciężarów lub wykonywanie ruchów zginających i obrotowych. Najbardziej narażone są na nie zawody urzędnicze (osłabienie mięśni stabilizujących kręgosłup), narażenie na wibracje, a nawet uprawianie niektórych rodzajów sportów np. jogging, żeglarstwo.

Prawidłowy i silny kręgosłup ma ogromny wpływ na układ nerwowy, ponieważ ośrodkowy układ nerwowy, który składa się z mózgowia i rdzenia kręgowego jest chroniony przez kręgosłup.

Według chińskiej medycyny tradycyjnej przez kręgosłup przebiega główna droga przepływu energii wewnętrznej Qi. Wszelkie schorzenia kręgosłupa powodują ograniczenia w jej prawidłowym obiegu wewnątrz naszego ciała. Dlatego też zaleca się wykonywanie ćwiczeń profilaktycznych pozwalających na zachowanie prawidłowej budowy kręgosłupa z zachowaniem właściwych przestrzeni między kręgami, natomiast w przypadku bardzo wielu schorzeń konieczny i bardzo korzystny jest masaż kręgosłupa.

Gdy pacjent cierpi np. na żołądek, lekarstwo pomaga tylko miejscowo. Gdy zaś do leczenia dołączymy masaż, działamy wówczas na cały kręgosłup, czyli tam gdzie biorą początek nerwy czuciowe, co daje znacznie lepsze i trwalsze efekty. Wprowadzana do organizmu energia Qi pomaga na wszystkie chore narządy wewnętrzne. Trzeba ją jednak pobudzić u źródła czyli zaczynając od kręgosłupa. W przeciwnym razie działamy tylko częściowo i w sposób niepełny. Kiedy kręgosłup jest chory, może utrudnić wiele funkcji, na przykład chodzenie, sprawne poruszanie się, wykonywanie pewnych czynności. Zakłóca również prawidłową pracę narządów wewnętrznych, a to dlatego, że układ nerwowy nie pracuje prawidłowo. Pod wpływem masażu energia przechodzi swobodnie właściwymi sobie kanałami, leczy i wzmacnia poszczególne narządy i całe układy, które napotka na swej drodze.

Od blisko 25 lat praktykuję leczniczy masaż bioenergoterapeutyczny metodą tui na z bardzo dobrym skutkiem. To metoda bezpieczna, wypróbowana i działająca ożywczo nie tylko na chore lub osłabione miejsca lecz na cały organizm pacjenta.

KLINIKA MISTRZA ZHANG
TRADYCYJNA MEDYCYNA CHIŃSKA
ul. PŁOCKA 17 lokal 20
WARSZAWA

poniedziałek - piątek, godz. 9.00 - 20.00
TEL. (22) 632.21.94, kom. 601 053 398, kom. 504.461.333


ZAJĘCIA INDYWIDUALNE
(grupy do 3 odób)
Tai Chi – Kung Fu – Qi Gong
nauka masażu chińskiego
język chiński - kaligrafia