Tai Chi Warszawa / Publikacje / Artykuły / Xingyiquan - Skuteczna walka (Część 5)

Xingyiquan - Skuteczna walka (Część 5)

Xingyiquan - Skuteczna walka (Część 5)

Ucząc się technik pięści Xingyiquan zaczynamy zawsze od Pi quan, które jest techniką podstawową, również w tym znaczeniu, że każde następne techniki biorą od niej swój początek. Pi quan jest zatem techniką wyjściową dla Beng quan, Zuan quan, Pao quan i Heng quan.

Beng quan – „pędzi jak strzała, która przeszywa wroga”. Beng quan to druga z Wu Xing Quan metoda użycia siły. W odróżnieniu od Pi quan technika Beng wykorzystuje siłę inaczej. Wykonuje się ją na różne części ciała przeciwnika (głowa, szyja, tułów) w zależności od potrzeb i oczywiście przy zachowaniu pewnych reguł. Siła, której używamy jest równoległa do ziemi i skierowana do przodu (przypomina to zasadę działania tłoka w cylindrze), przy czym przeszywa przeciwnika na wylot tak jak strzała.
Beng quan zaczynamy z pozycji Pi (fot. 1). Powoli zaciskamy obie dłonie w pięści jednocześnie lekko przenosimy ciężar ciała na nogę wykroczną (fot. 2). Barki są zaokrąglone i opuszczone, pozwala to na zwiększenie zasięgu ciosu.

1

Fot. 1

 
1

Fot. 2

 
1

Fot. 3

Dostawiając nogę tylną do przedniej uderzamy prawą pięścią pionowo w przód natomiast pięść lewa cofa się na biodro. Rękę uderzającą wyprowadzamy nad ręką cofającą się. Cały ruch zatrzymujemy w jednym momencie (fot. 3).

 
2

Fot. 4

1

Fot. 5

 

W tej pozycji biodra są podciągnięte do góry, co pozwala wygiąć kręgosłup w łuk. Prawy bark jest wysunięty za pięścią do przodu, lewa pięść spoczywa przy biodrze (fot. 4). Ciężar ciała utrzymujemy na tylnej nodze. Pięta nogi zakrocznej i palce nogi wykrocznej są na jednej linii (fot. 5).
Lewą nogą robimy krok do przodu z jednoczesnym uderzeniem lewej pionowej pięści stając w pozycji jak na fot. 2. Tu także zachowujemy biodra podciągnięte do góry, kręgosłup wygięty w łuk i barki zaokrąglone. Dalej ruch powtarzamy jak to widać na fot. 3.
Przy Beng quan charakterystyczne jest to, że prawa noga jest tylko dostawiana do nogi lewej, pozwala to trenującemu na szybkie skrócenie dystansu podczas walki.

Zuan quan – „jest jak błyskawica”. Zuan quan to trzecia z pięciu technik Wu Xing Quan. Siła, której używamy jest skierowana do przodu i do góry, pięść jakby się wkręcała w przeciwnika i wyrywała go z pozycji.

Zuan quan zaczynamy z pozycji Pi (fot. 1). Powoli obie dłonie zaciskamy w pięść, robimy prawą nogą krok do przodu w tym samym momencie prawa pięść nad lewą wkręca się do góry. Lewa ręka schodzi do Dan tian palcami skierowana w dół. Prawa ręka na wysokości oczu jest skręcona pięścią do twarzy. Kąt między ramieniem a przedramieniem jest większy niż 90°, przy mniejszym kącie uderzenie staje się słabe (fot. 6).
Przy tej pozycji zachowujemy także biodra podciągnięte do góry, kręgosłup i barki tworzą łuki. Pięta nogi zakrocznej i duży palec nogi wykrocznej leżą na jednej linii.
Technikę Zuan quan na drugą stronę wykonujemy analogicznie (Fot. 7).

 
3

Fot. 6

1

Fot. 7

 

W następnym numerze: Techniki Pao quan i Heng quan.
Autor: Paweł Kępczyński
Konsultacja merytoryczna: Zhang Feng Jun